Påskhelgen 2004

Under påsken är det flera gudstjänster. På torsdagkvällen är det Skärtorsdagsmässa till minne av hur Jesus instiftade nattvarden. Den mässan avslutas med att altaret kläs av som en symbol för hur Jesus avkläddes sin härlighet och gick i döden för oss. På långfredagsmorgonen har vi en gudstjänst som inte är lik någon annan under året. Inför korset får man bekänna sin synd och begrunda Jesus offerdöd för vår skull. Två dagar senare är det glädje och fest. Efter familjemässan på påskdagen är det påsklunch.

Sofia Mäenpää Som vanligt är alla svartklädda Robin, Gustav och Stellan Therese och Henrik Gustav och Gustaf Josefine, Sofie och Susanna Hedda Langseth Hovsjökvartetten sjunger Höga kors och Mitt folk Långfredagsgudstjänst Joel Dahlin och en till konfirmand Påskdag 2004 Nattvard på påskdagen Baudins och Maria Hafström på främsta bänk Vid knäfallet Kyrkan sedd bakifrån Korset med allas namn på väggen Sista psalmen Greta Hallberg och Ahlmans Catherine och Mario med familj Celeste, Cynthia och Sandy Påsklunch Ulla i köket Margareta och Baudins Susanna och Josefine