Sommarfesten 2009

Traditionen håller i sig: även det här året ordnades det med sommarfest och alla var bjudna. Vädret var kanske inte det bästa men vad gör det nr festen var inomhus. Årets tema var Åland(scykling) vilket också en del av underhållningen anspelade på. Förutom de numera obligatoriska kluringarna vid borden så bjöds det på en musiktävling som Anna Willford hade tänkt ut. Festdeltagarna delades in i två lag som sedan fick tävla att komma på låttexterna till mestadels andliga sånger. Kvällens festorganisatörer var Henke och Cilla. De hade tagit hjälp av Rille och Johan för att spela in kvällens andra stora begivenhet. En film om cykling, vänskap och strapatser. Stålmannen, Svampbob och en stormtrooper var ute och cyklade och återupplevde många av de händelser som utspelat sig på de verkliga ålandscyklingarna. Nedan kan ni se lite bilder från festen som Sofia har tagit. 

Som vanligt var det vackert dukat och festligt i stora salen i S:ta Ragnhildsgården. Alla som velat hade haft möjlighet att baka paj och ta med sig och bjuda. Det var ett överdåd av pajer på festen. Närmast i bild Robin, Jens, Melvina, Lorena, Felizia, Emilia och Rickard. Kvällens tema: Ålandscykling! Jocke, Martin, Marcus, Henrik och Affe har just avslutat sin efterrätt. Sofie, Rebecca, Josefine och Elisabeth verkar också glada över att  vara på fest. Efter festen var det dags för dans. För att komma igång lekte vi  leken stopp-dans. När musiken stannade så skulle alla stå stilla. Den som rörde  sig åkte ut. Maria och Cilla är glada! Min kusin Markus hade jätteroligt hela kvällen. Tack Henrik för att  han fick låna stormtrooper hjälm och vapen. När musiken tystnade... Adam, Hanna-Sara, Affe och Staffan tar leken  på allvar. Musiken fortsatte och alla dansade. Men vad gör Erik och Robin? Tröttnade man på dansen fanns det gott om snacks och annat gott som  köket bestående mestadels av Margareta, Sofia och Anna dukade fram. Lorena och  Stellan hittar något gott. Staffan och Micael pratar. Kvällen avslutades traditionsenligt med andakt. Johan, Alex, Erik  Cilla, Johanna och Anna ledde oss i lovsång. Henke höll andakten. Tack Herre Jesus för ännu en underbar sommarfest tillsammans. Bevara  alla i tro under sommaren och ge var och en av festdeltagarna en livslång  kärleksrelation med dig. Amen.