Sommarkonfirmandlägret 2009

Sommarkonfirmandlägret 2009 var en riktig höjdare. Nitton härliga konfirmander spenderade två av sommarens veckor på kyrkans lägergård Alphyddan utanför Nykvarn med mycket bad, god mat, mysiga andakter, dåliga bus, nyttig undervisning och såklart ett gäng superhärliga ledare!

Dags för en paddeltävling. På lägret hade vi en begravning. Gamla Biblar från Hovsjöskolan skulle grävas ner i jorden, och alla fick hjälpa till. Det bra vädret under lägret resulterade i väldigt mycket badande. Vissa föredrog ändå att stanna på bryggan. På söndagen bjöd vi alla föräldrar och anhöriga att delta på en friluftsgudstjänst i det vackra vädret. En natt paddlade vi ut och grillade korv. Väldigt uppskattat av de flesta. Dagen efter blev det sovmorgon. En av ledarnas favoritlekar, som går ut på att hålla sin blöja på huvudet så torr som möjligt samtidigt som man försöker blöta ner motståndarlagets. Albin är cool! Tönt-OS. Här har vi ett gäng RIKTIGA töntar. Sylvia och Sara försöker, med förbundna ögon, mata varandra med mumsmums. Sådanna tokigheter resulterade i kladd. I dragkampen var det ett lag som tydligen testade att ligga ner. Avslutningsgrenen på Tönt-OS var hinderbanan, där de andra lagen får kasta vatten på de som springer, för att försvåra lite för de tävlande. Fikadags Ibland hade vi lektioner också. Och en lektion är ju inte värre än att man kan kombinera den med att ligga på gräset och sola. Tre gånger om dagen är det andakt. Vi ber och sjunger lovsånger i vårt lilla kapell. Sista kvällen grillade vi korv. Efter två veckor med nitton konfirmander blev ledarna lite konstiga... Städning (och en del slappning) innan hemfärden. Och såklart måste man ha en gruppbild innan man lämnar Alphyddan och konfalägret. Men all gemenskap var inte över för att lägret var det. Under veckan i stan träffades vi fler gånger på kvällarna bl.a. för att titta på film tillsammans.