KU-kväll den 18/1 2007

En helt vanlig KU-kväll i början av år 2007. Inte så många så tidigt på terminen och sommarens konfirmander hade hunnit sluta. Denna gången var det prästens frågelåda på programmet.

Att fixa fikat inför en KU-kväll är arbetsamt, Sarah pustar, Margareta jobbar på. Lovsångarna förbereder sig, Alex, Linnéa, Johan och Maria Sofie, Emma och Sarah pratar medan de väntar på att få skriva frågor till frågelådan. Rickard, Jens och Johnny anländer och blir överfallna av kameramannen Gustaf Stellan och Margareta håller i prästens frågelåda som numera även prästfrun/pedagogen får vara med på. Alla tar en liten paus efter frågelådan och innan andakten Stellan pustar ut efter den intensiva frågestunden och frågar kanske Maria och Cecilia någon fråga?! Denna gången var vi inte så många. Men när vi är få så är änglarna desto fler och det var som vanligt en skön andakt Rickard, Emma L, Emma S, Jens, Johnny, Josefine och Rebecka i kyrkan. Så var det dags för fika. Som vanligt fanns det ett överflöd av allt för en femma. Sofie Brånedal ler hemlighetsfullt, Monita i bakgrunden Alexander Berge, Sofie, Josefine, Rebecka och Anna i soffgruppen. Att pussla är svårare än det ser ut. Det stod att det tog "från 2 år" men Jens och Rickard klarade det på en halvtimme. Martin, Alex och Marcus softar vid fikabordet Johnny, Robin, Jens, Emma och ett antal händer. Det var många som ville vara med på kort. Fast Johnny var nog kvällens linslus. Cilla, Linnéa och Sarah, tre ledare från sommarens konfirmandläger och riktiga stöttepelare i ungdomsarbetet. Alexander Berge och Emma Sjögren kollar in mobilen. Ett gäng linslusar samlade på fotografen Gustafs begäran.