Blandade bilder från 2003

Blandade bilder från år 2003. Mestadels från ungdomskvällarna. Några bilder från sommaravslutningen med KU på Alphyddan. Några bilder från Annas fest och någon bild av konfirmanderna. En viktig företeelse på den tiden var våra inspirationssamlingar. Alla i KU samlades för att tänka över vad som borde göras. Några av bilderna är från en av dessa samlingar. Slutligen är det en bild på en av smågrupperna på KU på den tiden då vi hade smågruppssamling varje KU-gång. Dessa bilder låg från början i en speciallösning på den allra första hemsidan. Men sedan kategoriserade jag dem. Dock kan det hända att någon bild är fel kronologiskt.

Andakt på KU, lovsång, undervisning, bön och mera lovsång Tina och Maria försöker bli lika bra som Alex och Robin. I spelglädje kommer de i alla fall nära Robin, Jonna, Maria, Tina, Johan och Rickard var en av våra lovsångsgrupper Andakt på KU. Som syns på tavlan hade vi på den tiden bara siffror och inga bokstäver i lovsångsnamnen. Jonas larvar sig framför kameran. Visst är han väl underbar!! Elisabeth från UG och Anna Bengtsson fikar. Gustav ler glatt, Tina käkar äpple och Sofia gör en liten grimas. Kan det bli trevligare? Äntligen lyckades jag fånga Petra på kort och dessutom en riktigt spejsad Lone Tina stående, Maria, Lone och Johanna i soffan, Robin bakom. Camilla, Henrik, Lone, Johanna, Johan M, Martin och Robin N Jakob, hans syster Rebecka och Anna Eriksson, I bakgrunden syns, Mattias Eriksson, Gustav Hafström och Miro Gustav funderar över Bibelns klurigheter, Rille bara ler... Camilla, Josefine och Sofia poserar framför kameran efter andakten på KU. Även Martin, Anders och Johan gillar att posera.. Anna och Charlotte på glatt humör. Trevligt... Här har vi de äldsta i KU och de som varit med längst, Stellan och Margareta undantagna Sommaravslutning på Alphyddan, sista KU kvällen innan sommaren. Många var där, och det var ju skojsigt Anna bestämde sig för att bjuda alla i KU på kalas, det kom närmare 55 personer. Alla fick både tacopaj och glass att äta. Efter maten lekte vi lekar och jag ledde en bibelfemkamp. Den blev dock en aning lång... Hela sommarkonfirmandgruppen + ledare i familjen Bengtssons vardagsrum. Jesusfilmen var fin men det var fortfarande ruskigt trångt... Jesper, Jakob och Robin har just införskaffat sig varsin KU-tröja till starkt rabatterat pris. Hoppas att de är stolta Inspire-03. Ett inspirationsmöte för alla de KU:are som ville vara med och diskutera och forma KU:s framtid Dagen började klockan 14:00 i S:ta Ragnhildsgården och alla delades upp i smågrupper för att diskutera olika saker. Efter dessa gruppdiskussioner samlades vi och berättade vad vi kommit fram till. Många bra idéer kom fram Kvällen avslutades hemma hos Gustav med undervisning, middag, förbön och film. Härligt! Lars Åberg, Gustafs gudfar, visste verkligen hur man hanterar ett piano. Vilken lirare... Två av Södertäljes kantorer som tog tillfället i akt att lyssna till Lars En av smågrupperna på den tiden vi hade samtalsgrupper på KU eftersom vi var alltför många. Detta var grupp Lukas, en grymt härlig grupp. Rad 1 fr vr: Gustaf, Johanna, Ylva, Siri, Camilla, Sofia, Josefin. 2 rad fr vr: Jonas, My, Carla, Therese