Ålandscyklingen 2007

Ålandscyklingen 2007 var den tjugoförsta ålandscyklingen och det var ett ganska stort gäng som hängde med. Rundan var den klassiska ö-turen. Nedan kommer lite bilder och en kort beskrivning av varje bild. Maria Ahlman har både knäppt och redigerat bilderna. Dessutom har hon skrivit bildtexterna. Tack Maria!! 
 

5 minuter på Åländsk mark sen fick Johnny problem med cykeln. Stellan och Henrik hjälper till. En dags cykling var inte nog för vissa. Fotboll på en underbar gräsplan blev första kvällens aktivitet. För de som inte gillar fotboll fanns en fin klätterställning. Vi började och slutade dagarna med andakt. Sen blev det cykla och cykla! Ska man hinna runt Åland på 3 dagar så gäller det att ligga i. Här kämpar snabba gruppen, Sofie, Rickard, Anna och Josefine. Men mycket trevligt hade vi också! Som här på Bengtssons sommarstuga. Josefine, Sofie, Jonas och Johanna tar det lugnt. Vi får inte glömma Gud! Bibelgrupperna samlades en gång om dagen. ”Långsamma gruppen” Maria, Henrik, Gustaf, Carol, Andreas, Monita och Johnny. ”Lite mindre långsamma gruppen” Anna, Johanna, Jeanette, Rickard, Therese, Sofie, och Josefine. ”Konfirmand gruppen” Rickard, Sofia, Cilla, Filip, Desirée, Sofia, Jens, Josefine, Jonas. Ledarna Maria och Henrik använder sig av samma bibelplan som använts under alla 21 ålandshajkerna. Andakt i kyrkan. Sofia och Gustaf hamnade fint på första raden. Färja! Filip är glad att vi ska åka båt. Åland består av många öar, vilket innebär lite båtåkning. Här skymtas en karavan av KU:are längs det vackra landskapet Lite paus. Ta en titt på Guds skapelse eller dricka en klunk vatten. Cyklingen är inte bara att ta i. Framme i Mariehamn! Stellan sprang de två sista milen! Inte illa! Här har vi anledningen till Stellans rush. Gustaf kraschade och bände till framhjulet. Ingen Gustaf kom till större skada. Klassiska gruppbilden. 1 raden: Gustaf, Carol, Rickard, Maria, Sofia, Desirée, Johanna, Cilla, Johnny, Jonas, Sofie. 2 raden: Jeanette, Henrik, Josefine, Therese, Rickard, Sofia. 3 raden: Andreas, Jens, Josefine, Monita. Liggande: Filip och Anna. En gruppbild på ledarna var önskad. På båten hem. Här sitter Andreas, Jens, Maria och Carol, ser på utsikten och äter godis. Karaoke! Mycket duktiga KU:are ägde alla finnarna!