Sommarfesten 2007

Även år 2007 hade KU en sommarfest. Som vanligt var det god underhållning och mat samt en andakt på slutet. Sammanlagt var vi ungefär ett 50-tal som festade och hade trevligt tillsammans. Några tävlingar blev det också men ingen mjölkdrickartävling vilket var skönt. Den som hade hållit i trådarna bakom allt var Martin Bengtsson och han hade gjort ett bra jobb med att ordna allt. Viktigast var dock att vår Herre Jesus var med oss. Se också bilderna nedan. 
 

Kvällen började med en repris från föregående år: Cillas band Black Bra spelade och sjöng några låtar för oss. Alla samlades framför scenen för att lyssna. Johnny och Jocke i förgrunden. Dukningen och förberedelserna hade Martin varit ansvarig för i år. Han hade planerat bra och bett rätt personer om hjälp så det blev en lyckad tillställning. Från vänster: Åsa, keyboard, Nantin, elgitarr, Jennifer, sång, Annie, elgitarr, Cecilia, bas och utanför bild Karin vid trummorna. Stellan övervakar i bakgrunden. Rickard en av årets konfirmander i tillsammans med sina vänner Jocke, Johnny, Andreas och Jens. Även om det inte syns på bilden var det en skön stämning och god mat. Annie och Emma i förgrunden. Mot slutet av kvällen blev det dags för lovsång med våra alltid lika duktiga musiker. Det var skönt att samlas kring lovsång och bön till vår vän Jesus. Vi tackar dig Jesus för din nåd och trofasthet. Låt fler i vår stad få lära känna dig. Använd oss som ett redskap för att sprida din kärlek. Amen.