Ungdoms-Oas 2007

Sommaren 2007 åkte vi för andra året i rad till Skövde för att vara med på Oas-rörelsens sommar konferens ungdomsläger (u-Oas). Detta året var det en hel rad nyordningar. Den viktigaste var att det inte längre fanns någon matservering utan alla var tvungna att fixa mat på annat sätt. Vi hann bli ganska trötta på restaurangerna i Skövde innan lägret var slut. Sammanlagt var det sju stycken som åkte och vi hade allihop varit på minst ett läger innan. Även om inget läger är det andra likt så har de alla haft det gemensamt att de inneburit en fördjupad relation med Herren. Detta lägret var inget undantag: varje morgon fick man möta Gud i Ordet under bibelstudierna, under smågrupperna fanns tid för lek och bön, på eftermiddagen kunde man gå på seminarier och på kvällen var det som vanligt kvällsmöten med bön och lovsång. Hela lägret präglades av en god gemenskap, bland annat nattcaféerna var lyckade. Bäst var kanske ändå gemenskapen i KU-gruppen och med Jesus. Titta vidare på bilderna...

Stormöte Kvällsmötena i idrottshallen var härliga och lovsångsbandet duktiga. Efter kvällsmötena var det nattcafé med uppträden av olika kristna band. Här sitter vi i soffan och väntar. Från vänster grimaserar Gustaf, Sofia, Andreas och Sarah Som vanligt var det festhögmässa tillsammans med stora-Oas på lördagen. Vi gick in i procession och därefter var det barn-Oas tur att leda församlingen i lovsång. Arena i Skövde var nästan helt full och mässan leddes av biskop emeritus Bertil Gärtner. Vi satt på läktaren. Lite längre bort satt några andra från Södertälje. Tanja, Johan, Ann Katrin (inte med på bilderna) och Lena hade också farit ner för att vara med på Oas. Vi åt kebab tillsammans efter mässan. En bild till från andra hållet. Andreas, Jens, Sofia och Sarah spexar. Lite mera spex. Förutom dessa fyra och Gustaf var även Jonna och Josefine med oss från Södertälje. Bibelstudierna på förmiddagarna var bra och intressanta. Det var två personer som turades om att tala. Ibland kunde det dock bli lite väl mycket undervisning. Andreas vilar ögonen ett tag. När det slutligen var dags att åka hem hade vi sådan "otur" att tåget gick så tidigt att vi missade städningen. Sån tur är hann vi i allafall avsluta med lovsång i möteshallen.