Upptaktslägret 2007

Nu kommer det äntligen lite bilder från KU:s upptaktsläger i september 2007. Stort tack till Tina för att du gett oss dessa bilder att glädjas åt. På upptaktslägret var det som vanligt fokus på gemenskap, undervisning och andakt. Gud välsignade oss med gott väder och det blev två underbara dagar på vår älskade lägergård. Vi hann bland annat med smågruppsundervisning med praktiskt pyssel, gospel, bibelundervisning och bön. Årets gemensamma sportaktivitet var mycket uppskattad och välplanerad. Tack alla KU:are som hjälpte till med detta. Tack också Margareta och Stellan för underbar mat och övrig organisation. Mest av allt får vi dock tacka Jesus vår Herre som är den enda som håller att både leva och dö för. 
 

Vi kom till Alphyddan vid sex tiden. Lite senare på kvällen skulle vi grilla. Martin och Cilla står och tittar på grillen. Innan grillningen lekte vi dock några lekar. Johnny, Rickard, Jeanette, Sofia, Sarah, Markus, Mattias, Johanna, Sandra, Johan och Monita syns på bilden. En av lekarna gick ut på att rita på varandras ryggar och på så sätt föra fram ett budskap hela vägen. Martin, Robin, Desiree och Henrik är på tur att rita. Sarah har packat upp sina grejer. Två monster hade vi också med oss. Är det någon som kan gissa vilka som gömmer sig bakom gorillan och varulven? Lite senare på kvällen blev det tid för att sitta och prata och ha det trevligt. En och annan hockeymatch hanns också med. Desirée, Martin, Markus och Gustaf runt spelet. Efter en skön natt var det dags för dagens övningar. Vi började som vanligt i andaktsrummet med morgonandakt. Vad Jossan, Henke, Markus, Johan, Alex, Martin, Sofie, Jossan, Anna och Johanna håller på med vet jag dock inte. Cilla och Maria ledde en praktisk grupp där man fick utsmycka ett kors med allehanda prylar. Jeanette, Andreas, Tilda, Sofie och Erik är först ut. Vi hade också lite allvarligare undervisning. Henke och Jossan pratar om att vara kristen i vardagen. Rickard! Cilla, Sarah och Henke på väg mot andakt... Linnéa har bråttom. Vi hade morgon, middag och aftonbön i andaktsrummet. Andaktsrummet är i det gamla hönshuset och vi ungdomar har utsmyckat det på olika sätt genom åren. Här syns altaret och de vackra duvorna på fönstret som jag tror att Rickard målat.. På eftermiddagen var det dags för lekar. Det var en mångkamp där lagen på de olika stationerna skulle göra olika mer eller mindre galna lekar. Här håller vi på och delar upp oss. Den såpade banan var en av de svåraste utmaningarna. Det gällde här att på så kort tid som möjligt transportera så mycket vatten som möjligt över den hala banan. Efter lekarna var det dags för fika. Efter det fortsatte de olika undervisande och praktiska spåren. Som vanligt bjöds det också på en god middag. Dagens kock: Margareta. På kvällen var det dags för andakt igen. Tina har verkligen lyckats fånga den Gudsnärvaro, frid och helighet som man känner av under dessa andakter. Monita och Sandra på sitt första läger på Alphyddan. Johan undrar säkert vad det är för ett odjur som är så fräck mot vår kära fotograf. Sarah, Cilla och Linnéa på väg till sängs. Kanske... Den sista dagen på lägret är alltid jobbig, det gäller att packa ihop alla saker man spritt ut och städa så att det är fint när nästa grupp ska komma. Linnéa sitter och kämpar, var är resten som bodde i hennes rum? Sarah, Cilla och Maria gör sig redo att åka. När alla väl kom till kyrkan somnade de flesta en stund medan de väntade på att mässan skulle börja. Andreas och Jensa vilade en stund i soffgruppen innan gudstjänsten började. Och med detta säger vi tack till Jesus för ännu ett härligt läger.