Livskraft 2007

Nyårshelgen 2007-2008 åkte en glad skara ungdomar från Hovsjö till Uppsala för att som traditionen bjuder fira in det nya året med lovsång, undervisning och gemenskap. Som vanligt var det mycket av det mesta, utom kanske sömn. Precis som det ska vara på läger med andra ord. Nedan kommer lite bilder som Rickard Nilsson har tagit och delat med sig av. Rickard har även skrivit bildtexterna. Läs, se och minns! 
 

Rickard spelar biljard. Robin med Johannas toffel, han säger att den matchar hans ögon... Ledarna hade slängt upp sina skor innan en gudstjänst. Här sitter (från höger) Clas, "kommer inte ihåg den andres namn", Robin och Sofie och spelar spel. Tolvslaget - Pontus, Maria och Johanna vandrar mot kullen för att se på fyrverkerierna. Tolvslaget - Clas och hans vän på väg till kullen (så grym han är). Tolvslaget - Framme vid kullen. Tolvslaget - En fackla. Tolvslaget - Sara vandrar mot kullen med eld i sin hand. Tolvslaget - Johanna i samma tåg som alla andra. Tolvslaget - Pontus får upp flaskan efter en tids dragande. Tolvslaget - Grym snubbe som jonglerade med eldfacklor, men tappade en... Tolvslaget - Desirée och Moa som får väldigt mycket samtal från allt och alla. Tolvslaget - Rickard och Linnéa håller ihop som vanligt ;P. Tolvslaget - Här har vi Cilla, Tina och Bettan som dricker lite ur flaskan. Tolvslaget - Här står Robin stolt och visar upp sig. Den 30 december kom Gustaf och Sofia, Hanna-Sara, Henrik och Jossan och Marcus och Anna upp till lägret och hälsade på. Tina, Sarah, Jpsefine och Elisabeth hänger i caféet efter kvällsmötet. Vi avslutar med en bild från kvällsmötet. Även om det är mycket som händer är det nog ändå kvällmötena som är lägrens hjärta. Här samlas alla och fokus är på Jesus som vill dela glädje och sorg, allvar och FEST(!!) med oss. Tack Herre för detta läger!