Livskraft 2008

Nyårshelgen 2008-2009 åkte en liten men glad skara ungdomar från Hovsjö till Uppsala för att  fira in det nya året på läger. Det var härlig lovsång, god undervisning och en massa gemenskap. Som vanligt var det mycket av det mesta, utom kanske sömn. Precis som det ska vara på läger med andra ord. Det är Oscar Blomberg som har tagit bilderna och tillsammans med Adam Hörnedal skrivit bildtexterna. Stort tack killar! Tack Jesus för ännu ett härligt läger. Låt det få betyda mycket för dem som var med.

Så här såg det ut där vi sov (på bild: Adam och Pär) Här är matkön vid lunchtid. Maten var riktigt god :) Liveuppträdande på scen, här ur ett bibliskt perspektiv På kvällarna hade vi en massa roliga tävlingar vid caféet. Här ska dom mata varandra med yogurt Vi hade tre olika mässor varje dag. På bilden vankas det morgongudstjänst På eftermiddagarna hade vi olika möten (s.k seminarier) I det här klassrummet höll "Ett liv i tillbedjan" till Kvällsmässa, här kunde man ta emot bibelord Alla kunde sjunga med! Att lovsjunga till Gud var en av lägrets höjdpunkter som man såg fram emot Varje bibelgrupp hade varsin uppgift. På bilden är det Adam och hans grupp som skötte städningen efter frukosten Nöje. Oscar och Adam var med i en FIFA turnering på PS3 Kören hade tränat under hela lägret och på nyårskvällen så sjöng dom i kyrkan Alla hängde med och det var riktigt roligt Nyårsfirandet gick till som vanligt, alla gick i ett stort fackeltåg tills vi kom fram till en stor kulle där vi njöt av fyrverkerierna och hade ett stort kramkalas. Gott Nytt År!! Sen var det bara party hela natten lång